קורסי הכשרה מצמיחים

קורס הכשרה בשיטת מצמיחים – יולי 2018

הכשרה חדשנית להתמודדות מעשית עם אלימות חברתית וגזענות

כחלק מחזונו של המרכז כעמותה לשירות הציבור, שואף הארגון לקדם חברת נוער חופשית מאלימות . בתום עשור של עבודת שטח פורייה החליט המרכז לפעול להפצה של השיטה שפיתח, באמצעות קורס ייעודי, במהלכו יזכו המשתתפים להכשרה מקיפה ומעמיקה בשיטת מצמיחים, לאחריה יוכלו להשתמש בשיטה במסגרות השונות בהן הם פועלים.
ההכשרה תתבסס על שילוב של מחקרים יישומיים בתחום מניעת אלימות אשר תורגמו לטכניקות להתמודדות עם אלימות חברתית, יחד עם הכלים המעשיים שפיתח המרכז בשטח בעשור האחרון. הקורס מתקיים זאת השנה השישית בארץ ומתקיים במקביל כקורס אקדמי באוניברסיטאות בארץ ובחו" ל, כגון אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטאות היידלברג ולודוויגסבורג בגרמניה.
השנה, מסובסד הקורס על ידי מספר קרנות שונות, וכרבע מתכניו יוקדשו למתן כלים למחנכים להפחתת ביטויי גזענות בכיתות. למשתתפי הקורס יתאפשר להשתתף בעוד כשישה מפגשי פרקטיקום שיערכו במהלך שנת הלימודים. בנוסף, ייהנו חלק מהמשתתפים מסדנאות מסובסדות של מרכז מצמיחים במוסדות הלימוד שלהם.

הכלים והיתרונות להם זוכים המשתתפים בקורס

התכנית הינה ייחודית וראשונה מסוגה בארץ ומאתגרת את דפוסי החשיבה והגישות המקובלות בנושא האלימות, זאת על מנת לייצר תשתית לשינוי אמיתי. הקורס מכשיר את המשתתפים בו בכלים חדשניים מוכחים להנחיית קבוצות ילדים, נוער ומדריכים בשיטת מצמיחים, ומזכה אותם בסל חדשני של כלים וטכניקות ההנחיה שנמצאו כיעילות וכמקדמות שינוי בעבודה עם קבוצות. ההכשרה מאפשרת למשתתפים להניע את הקבוצה להשגת שינוי התנהגותי. בתום הקורס המשתתפים יישמו בשטח ובמסגרות בהן הם עובדים את הידע שרכשו, זאת בסיוע אוגדן המערכים וטכניקות של מצמיחים שיקבלו בקורס.

מבנה הקורס

  • ארבעה ימי מפגש הכוללים: למידה עיונית לצד תרגול מעשי, התנסות אישית והתנסות קבוצתית.
  • שישה מפגשי פרקטיקום: משתתפי הקורס ייצפו בשישה ימים מלאים של סדנאות שינחו מנחים ותיקים של המרכז במסגרות חינוכיות מקומיות.
  • כל משתתף יקבל אוגדן פעילות של המרכז הכולל את כל הטכניקות שפותחו בעשור האחרון.
  • בתום הקורס תינתן לכל משתתף תעודה רשמית מטעם הארגון על השתתפות בקורס הכשרה בשיטת מצמיחים מטעם מרכז מצמיחים אלימות בישראל.

תכנים מרכזיים שיועברו בקורס

  • גישות וטכניקות ייעודיות שפותחו לתת מענה לכל אחד מסוגי האלימות השכיחים כגון: אלימות מילולית ואווירת השפלות ; אלימות וירטואלית ; אלימות פיזית ; תוקפנות מקובלים אווירת ניכור ; פוזה ותדמית.
  • התמקדות בתחושות תסכול וביכולתו של הפרט להתמודד עמן באמצעות גיוס שקט פנימי. חיזוק התנגדות התלמידים לנורמות של בריונות וערעור נורמות של הלשנה אל מול דיווח.
  • עבודה עם התוקפן – שיקוף מחירים חברתיים רלוונטיים לתוקפן אל מול תועלות ורווחים שינבעו משינוי התנהגותו – תיעול מאבק הפופולריות והתוקפנות הנלווית לו לטובת פעולות פרו חברתית .
  • מודל "תלמידים מצמיחים" – הנעת חברי הכתה להבעת תמיכה, פרגון, אותנטיות ואכפתיות באופן שיכול להתבטא בחיי היום- יום בכתה ובבית- הספר.
  • התמודדות עם קללות והערות גזעניות- חשיפת המנגנון שהנערים מנסים להפעיל זה על זה, בחינת הסיבות לפגיעה ולהתדרדרות לאלימות והקניית טכניקה לחסינות בפני הערות אלו.
  • ניתוח המדיניות הלאומית והבית ספרית להפחתת אלימות.

למי מיועד הקורס

הקורס מיועד לאנשי מקצוע מתחום החינוך והחברה: מורים, יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מאמנים, מפעילי תכניות ובעלי תפקידים בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, העובדים במסגרות חינוך בצפון הארץ. מחצית ממשתתפי הקורס יהיו מהמגזר הערבי ומחציתם מן המגזר היהודי.

מתגובות בוגרות הקורס :

דיאנה רוזנר – מנחת קבוצות של צוותי הוראה בכירים , אוניברסיטת בר- אילן: "הקורס נפלא ומרתק, השיטה
ישימה וחדשנית … חזרה לי האמונה שאפשר לעבוד בכיתה גם בדרך אחרת."
סמדר ורבר – מאמנת אישית לבני נוער: " אחד הקורסים החזקים שהשתתפתי בהם, התכנים ישימים ויכולים
לעזור בבתי הספר. .. אני הולכת לעשות את זה … ממליצה בחום."
ד" ר סופי ברזילי, הפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה: " היופי בקורס הוא חויית העצמי בתוך ההתנסות…
ההנחיה השונה , ללא הטפות , שהביאה למחשבה ולשאלות נכונות וממוקדות."

 

הקורסים יתקיימו במספר מקומות בארץ בימים ד'-ה' ו-א'-ב', בין השעות 8:45-14:45.

בנצרת בין התאריכים 11-12.7 ו- 15-16.7

בירושלים בין התאריכים 11-12.7 ו- 15-16.7

בבאר שבע בין התאריכים 25-26.7  ו- 29-30.7

עלות מסובסדת: 250 ₪ (במקום עלות הקורס במקור –  1,500 ₪ ).

לפרטים נוספים

מספר המקומות מוגבל, הקדימו להירשם!

נגישות