סדנאות אלימות וירטואלית

 האינטרנט והרשתות החברתיות תופסים מקום מרכזי יותר ויותר בחיי ילדים ונוער. בעולם הטכנולוגי המתפתח בריונות אינה מוגבלת לזמן ומקום, אלא קיימת בכל שעות היממה דרך מכשירי הסלולר והאינטרנט, רשתות חברתיות, בלוגים, מיילים ווטסאפ, הודעות טקסט ועוד. ציידנו את ילדינו במחשבים וטלפונים חכמים בעלי יתרונות ברורים. מאידך אמצעי קידמה אלה מהווים אמצעי הפצה אדירים אשר "גדולים עליהם" בכמה מידות. ללא הדרכה, הילדים לא יוכלו להפנים את עוצמות הפגיעה הטמונות באלו, עד אשר יהיה מאוחר מדי והם יוכלו רק להתחרט. מכאן נובע הצורך להעלות את הזירה הוירטואלית לשיח בקרב התלמידים והמורים.

הסדנה של מרכז מצמיחים מניעה את התלמידים לייצר שיח רגשי ולשתף חוויות שלהם מהעולם הוירטואלי, אנו משוחחים עמם על סוגי האלימות שניתן להיתקל בהם ברשת ומעניקים לתלמידים כלים ונורמות התנהגות להתמודדות עם אלימות וירטואלית.

משך הסדנה 6 שעות, היא מתאימה לכיתות ג' עד יב' והתוכן משתנה ומותאם לשכבת הגיל. עלות הסדנה 900 ש"ח לכיתה.

המרכז מציע גם סדנאות ייעודיות למורים והורים בנושא אלימות וירטואלית ובנושאים חשובים ומרתקים נוספים כגון מודל "תלמידים מצמיחים", התמודדות עם חרם בכיתה ועוד.

ניתן לשוחח עם ממליצות מבתי ספר שעברו סדנאות למורים ותלמידים:

זהבה וינוקור, מנהלת בי"ס "שקד", נס ציונה: 08-9403044
טובי קינגסבוך, ס.מנהלת בי"ס "הראל", כפר סבא: 09-7650316

הסדנה משלבת שיח ודיון בנושא אלימות וירטואלית באמצעות משחק חווייתי המאפשר שיתופים של הילדים ומקנה כלים להתמודדות עם אלימות וירטואלית

1. מהי אלימות וירטואלית, ובמה השימוש במדיה החברתית נבדל מבריונות מסורתית.

2. זיהוי תפיסות מוטעות שיש לילדים ביחס ליחסים החברתיים באינטרנט.

3. אינטרנט כמעצים אכזריות, יוצר אסקלציה ומעניק כוח רב למילים.

4. הפנמת ערכים של אומץ, כאשר השיח נעשה פנים מול פנים, ופחדנות כאשר הריב נעשה מאחורי מסך המחשב או הטלפון הנייד.

5. כלים למניעה והתמודדות עם אלימות וירטואלית, כתוקפנים, קורבנות ועומדים מן הצד.

6. עבודה כיתתית עם הרוב הדומם. יצירת שיח – כיצד ניתן לתת לילד אויר כאשר הוא משמש קורבן לאלימות הוירטואלית. סגירת קבוצות שנאה ויצירת אמנה חברתית יחד עם התלמידים.

מרכז  מצמיחים פועל מזה עשור בפיתוח טכניקות חדשניות והקניתן למורים ולתלמידים על מנת להפחית את רמת האלימות בבית הספר ולהעלות את רמות האכפתיות והשייכות של תלמידים.

תוכניות המרכז מיושמות בעשרות בתי ספר יסודיים, חט"ב ותיכונים עם עשרות אלפי ילדים ובני נוער מקריית שמונה בצפון ועד הערבה בדרום (ירושלים, רעננה, תל אביב, נצרת, שוהם, ג'יסר א זרקה, באר טוביה, הר אדר, מודיעין, כפר סבא, חיפה, כפר נין, רמת גן, תל מונד, מכבים רעות, גוש עציון ועוד).
כ- 95% מבתי הספר מדווחים כי הסדנאות שיפרו משמעותית את האקלים החברתי בכיתות וכי הם קיבלו כלים חדשניים וישימים להתמודדות עם תופעת האלימות החברתית.

לפרטים והזמנת הסדנאות: טלפון 03-6820646 או במייל office@soscenter.org.il

למידע על הסדנאות המלאות לתלמידים